Scroll through to see the full list of nominees for the 2021 ARIA Awards -including fan-voted and industry awards. Be sure to check back in for live updates as the winners are announced tomorrow.
Album Of The Year
Winner: Genesis Owusu - Smiling with No Teeth (OURNESS / AWAL)
Amy Shark - Cry Forever (Wonderlick Recording Company)
Midnight Oil and First Nations Collaborators - The Makarrata Project (Sony Music)
The Avalanches - We Will Always Love You (Modular / EMI Music Australia)
Tones And I - Welcome to the Madhouse (Bad Batch Records / Sony Music)
Best Artist
Winner: The Kid LAROI & Justin Bieber - 'Stay' (Columbia/Sony Music)
Amy Shark - Cry Forever (Wonderlick Recording Company)
Budjerah - Budjerah (EP) (Warner Music Australia)
Genesis Owusu - Smiling with No Teeth (OURNESS / AWAL)
Keith Urban - The Speed Of Now Part 1 (CAPITOL – NASHVILLE / EMI Music Australia)
Kylie Minogue - Disco (Liberator Music/Mushroom)
Masked Wolf - 'Astronaut In The Ocean' (Teamwrk Records/ADA/Warner Music)
Ngaiire - 3 (Dot Dash Recordings / Remote Control Records)
Tones And I - Welcome to the Madhouse (Bad Batch Records / Sony Music)
Vance Joy - 'Missing Piece' (Liberation Records/Mushroom Group)
Michael Gudinski Breakthrough Artist
Winner: Budjerah - Budjerah (EP) (Warner Music Australia)
Gretta Ray - Begin To Look Around (EMI Music Australia)
Masked Wolf - 'Astronaut In The Ocean' (Teamwrk Records/ADA/Warner Music)
MAY-A - Don't Kiss Ur Friends (Arcadia Music / Sony Music)
Ngaiire - 3 (Dot Dash Recordings / Remote Control Records)
Best Dance Release
Winner: RÜFÜS DU SOL - 'Alive' (Rose Avenue Records/Reprise/Warner Music)
Cosmo's Midnight - Yesteryear (Nite High/Sony Music)
Dom Dolla - 'Pump The Brakes' (Sweat It Out/Warner)
Jolyon Petch - 'Dreams' (TMRW Music)
KLP & Stace Cadet - 'People Happy' (Medium Rare Recordings / Sony Music)
Best Group
Winner: RÜFÜS DU SOL - 'Alive' (Rose Avenue Records/Reprise/Warner Music)
AC/DC - Power Up (Leidseplein Presse / Sony Music)
Gang Of Youths - 'The Angel of 8th Ave.' (Mosy Recordings / Sony Music)
Midnight Oil and First Nations Collaborators - The Makarrata Project (Sony Music)
The Avalanches - We Will Always Love You (Modular / EMI Music Australia)
Best Pop Release
Winner: The Kid LAROI & Justin Bieber - 'Stay' (Columbia/Sony Music)
Amy Shark - Cry Forever (Wonderlick Recording Company)
The Avalanches - We Will Always Love You (Modular / EMI Music Australia)
Tones And I - 'Fly Away' (Bad Batch Records / Sony Music)
Vance Joy - 'Missing Piece' (Liberation Records/Mushroom Group)
Best Hip Hop Release
Winner: Genesis Owusu - Smiling with No Teeth (OURNESS / AWAL)
B Wise - jamie (Semi Pro Sound)
Masked Wolf - 'Astronaut In The Ocean' (Teamwrk Records/ADA/Warner Music)
The Kid LAROI - 'WITHOUT YOU' (Columbia/Sony Music)
Youngn Lipz - Area Baby (Biordi Music/Virgin Music)
Best Soul/R&B Release
Winner: Tkay Maidza - Last Year Was Weird, Vol. 3 (Dew Process/Universal Music Australia)
Budjerah - Budjerah (EP) (Warner Music Australia)
Hiatus Kaiyote - Mood Valiant (Brainfeeder/Ninja Tune)
Ngaiire - 3 (Dot Dash Recordings / Remote Control Records)
Tash Sultana - Terra Firma (Lonely Lands Records/Sony Music
Best Independent Release
Winner: Genesis Owusu - Smiling with No Teeth (OURNESS / AWAL)
Archie Roach - The Songs Of Charcoal Lane (Bloodlines/Mushroom)
Ball Park Music - Ball Park Music (Prawn Records/ Inertia Music)
Emma Donovan & The Putbacks – Crossover (Hopestreet Recordings/The Planet Company)
Vance Joy - 'Missing Piece' (Liberation Records/Mushroom Group)
Best Rock Album
Winner: Middle Kids - Today We're The Greatest (EMI Music Australia)
AC/DC - Power Up (Leidseplein Presse / Sony Music)
Ball Park Music - Ball Park Music (Prawn Records/ Inertia Music)
Holy Holy - Hello My Beautiful World (Wonderlick Recording Company)
Midnight Oil and First Nations Collaborators - The Makarrata Project (Sony Music)
Best Adult Contemporary Album
Winner: Crowded House - Dreamers Are Waiting (EMI Music Australia)
Big Scary – Daisy (Pieater/Inertia)
Kylie Minogue - Disco (Liberator Music/Mushroom)
Nick Cave & Warren Ellis - Carnage (Goliath / AWAL)
Odette - Herald (EMI Music Australia)
Best Country Album
Winner: Troy Cassar-Daley - The World Today (Tarampa Music / Sony Music)
Brad Cox - My Mind's Projection (Sony Music)
Felicity Urquhart & Josh Cunningham - The Song Club (ABC Music)
Shane Nicholson - Living In Colour (Lost Highway Australia/Universal Music Australia)
The Wolfe Brothers - Kids On Cassette (BMG/WMG)
Best Hard Rock/Heavy Metal Album
Winner: Tropical F**k Storm - Deep States (TFS Records/Virgin Music)
Alpha Wolf - A Quiet Place To Die (Greyscale Records / Cooking Vinyl Australia)
Psychedelic Porn Crumpets - SHYGA! The Sunlight Mound (What Reality?/Virgin Music)
Yours Truly - Self Care (UNFD/The Orchard)
A. Swayze & the Ghosts - Paid Salvation (IVY LEAGUE/MUSHROOM)
Best Blues & Roots Album
Winner: Archie Roach - The Songs Of Charcoal Lane (Bloodlines/Mushroom)
Emma Donovan & The Putbacks – Crossover (Hopestreet Recordings/The Planet Company)
Josh Teskey & Ash Grunwald - Push The Blues Away (Ivy League/Mushroom)
Martha Marlow - Medicine Man (Independent/The Planet Company)
Ziggy Alberts - Searching For Freedom (Commonfolk Records / The Orchard)
Best Children's Album
Winner: Bluey - Bluey The Album (Ludo Studios / Demon Music Group / BBC Studios / Rocket)
Amber Lawrence - The Kid's Gone Country 2 (Fun For All The Family ABC Music)
Diver City - Dance Silly (ABC Music / Universal)
The Wiggles - Lullabies With Love (ABC Music)
Various Artists - The Moon, The Mouse & The Frog: Lullabies from Northern Australia (ABC Music)
PUBLIC VOTED AWARDS
Song of the Year
Winner: Spacey Jane - Booster Seat (AWAL Recordings)
Amy Shark Feat. Keith Urban - Love Songs Ain't For Us (Wonderlick Recording Company)
Dean Lewis - Falling Up (Island Records Australia/Universal Music Australia)
Hooligan Hefs - Send It! (db Music / Warner Music Australia)
Keith Urban & Pink - One Too Many (CAPITOL – NASHVILLE / EMI Music Australia)
Masked Wolf - Astronaut In The Ocean (Teamwrk Records/ADA/Warner Music)
Sam Fischer & Demi Lovato - What Other People Say (Sony Music)
The Kid LAROI with Miley Cyrus - Without You (Columbia/Sony Music)
Tones and I - Fly Away (Bad Batch Records / Sony Music)
Vance Joy - Missing Piece (Liberation Records/Mushroom Group)
Best Video
Winner: Missing Piece - Vance Joy, Annelise Hickey (Liberation Records/Mushroom Group)
24k - Tkay Maidza, Nicholas Muecke (Dew Process/Universal Music Australia)
Astronaut In The Ocean - Masked Wolf, Daniele Cernera (Teamwrk Records/ADA/Warner Music)
could cry just thinkin about you (Full Version) - Troye Sivan & Jesse Gohier-Fleet (EMI Music Australia)
Dance - Julia Stone, Jessie Hill (BMG/WMG)
First Nation - Midnight Oil ft. Jessica Mauboy & Tasman Keith, Robert Hambling (Sony Music)
Higher - Budjerah, Mick Soiza (Warner Music Australia)
Love Songs Ain't for Us - Amy Shark, James Chappell (Wonderlick Recording Company)
The Divine Chord - The Avalanches, Jonathan Zawada (Modular / EMI Music Australia)
Won't Sleep - Tones and I, Nick Kozakis, Liam Kelly (Bad Batch Records / Sony Music)
Best Australian Live Act
Winner: Lime Cordiale - Relapse Tour (Chugg Music Pty Ltd)
Amy Shark - Cry Forever Tour 2021 (Wonderlick Recording Company)
Ball Park Music - The Residency (Prawn Records/ Inertia Music)
Budjerah - Budjerah 2021 Aus Tour (Warner Music Australia)
Genesis Owusu - Smiling With No Teeth Album Tour (OURNESS / AWAL)
King Gizzard & The Lizard Wizard - Micro Tour (King Gizzard & The Lizard Wizard/Virgin Music)
Midnight Oil and First Nations Collaborators - Makarrata Live (Sony Music)
The Avalanches - The Avalanches Live (Modular / EMI Music Australia)
The Teskey Brothers - The Teskey Brothers (Headline Shows + Festivals) (IVY LEAGUE/MUSHROOM)
Thelma Plum - Homecoming Queen Tour (Warner Music Australia)
Most Popular International
Winner: Taylor Swift - Evermore (Universal Music Australia)
Ariana Grande - Positions (Universal Records USA / Universal Music Australia)
Doja Cat - Planet Her (RCA Records / Sony Music)
Justin Bieber - Justice (Def Jam / Universal Music Australia)
Kanye West - Donda (Def Jam / Universal Music Australia)
Luke Combs - What You See Ain't Always What You Get (Columbia Nashville / Sony Music)
Machine Gun Kelly - Tickets To My Downfall (Interscope / Universal Music Australia)
Miley Cyrus - Plastic Hearts (RCA Records / Sony Music)
Olivia Rodrigo - Sour (Geffen / Universal Music Australia)
Pop Smoke - Shoot For The Stars Aim For The Moon (Universal Records USA / Universal Music Australia)
Music Teacher Award
Winner: Zoë Barry - Sacred Heart School, Melbourne VIC
Aaron Silver - Wodonga Primary School, Regional VIC
Ashley Baxter - Pimlico State High School, Townsville QLD
Daniel Wilson - Star Struck, Newcastle NSW
ARTISAN AWARDS
Best Cover Art
Winner: Kofi Anash & Bailey Howard for Genesis Owusu - Smiling With No Teeth (OURNESS / AWAL)
Ngaiire Joseph & Dan Segal for Ngaiire - 3 (Dot Dash Recordings / Remote Control Records)
Eben Ejdne for Odette - Herald (EMI Music Australia)
Jonathan Zawada for The Avalanches - We Will Always Love You (Modular / EMI Music Australia)
Giulia Giannini McGauran & Mitchell Eaton for Tones and I - Welcome to the Madhouse (Bad Batch Records / Sony Music)
Engineer Of The Year
Winner: Konstantin Kersting
Chris Collins
Eric J Dubowsky
Matt Corby
Tony Espie
Producer Of The Year
Winner: Konstantin Kersting & The Rubens
Andrew Klippel, Dave Hammer
M-Phazes
Matt Corby
Robert Chater
FINE ARTS AWARDS
Best Original Soundtrack or Musical Theatre Cast Album
Winner: Angus & Julia Stone - Life Is Strange (BMG/WMG)
Antony Partos - Rams (Original Motion Picture Score) (ABC Music)
Caitlin Yeo, Maria Alfonsine, Damian de Boos-Smith - Wakefield Season One Official Soundtrack (MADBS Composing Palace)
Sia - Music: Songs From And Inspired By The Motion Picture (Atlantic Records / Warner Music
Yve Blake - Fangirls (ADA/Warner Music)
Best Classical Album
Winner: Genevieve Lacey and Marshall McGuire - Bower (ABC Classic / Universal)
Christian Li - Vivaldi: The Four Seasons (Decca Records Australia/Universal Music Australia
Emily Sun & Andrea Lam - Nocturnes (ABC Classic)
Grigoryan Brothers - This is Us: A Musical Reflection of Australia (ABC Classic / Universal)
Nat Bartsch - Hope (ABC Classic / Universal)
Best Jazz Album
Winner: Mildlife - Automatic (Inertia Music / [PIAS])
Australian Art Orchestra, Reuben Lewis, Tariro Mavondo & Peter Knight - Closed Beginnings (AAO Recordings/The Planet Company)
Kristen Beradi, Sean Foran & Rafael Karlen - Haven (Earshift Music / The Planet Company)
Petra Haden & The Nick Haywood Quintet - Songs from my Father (ABC Jazz / Universal)
Vazesh - The Sacred Key (Earshift Music / The Planet Company)
Best World Music Album
Winner: Joseph Tawadros - Hope In An Empty City (Independent / The Planet Company)
Bob Weatherall & Halfway, with William Barton - Restless Dream (ABC Music)
Bukhu - Bukhchuluun Ganburged - The Journey (Bukhu/Distrokid)
Eishan Ensemble - Project Masnavi (Earshift Music / The Planet Company)
Kuya James - ISA (Settle Down Records / MGM Distribution)
The 2021 ARIA Awards will be live on YouTube from 7:30 PM AEDT, Wednesday 24 November.